Nordisk mesterskap i friidrett 2024
Utseende
Nordisk mesterskap i friidrett 2024 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Malmö AI | ||
Vertsby | Malmö | ||
Vertsland | Sverige | ||
Arena(er) | Malmö stadion | ||
Dato | 18.–19. mai |
Nordisk mesterskap i friidrett 2024 ble arrangert i Malmö 18.–19. mai. Arrangør var Malmö AI.
Resultater, kvinner[rediger | rediger kilde]
100 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Julia Henriksson | Sverige | 10.95 | |
Lotta Kemppinen | Finland | 11.20 | |
Elvira Tanderud | Sverige | 11.28 | |
4. | Petra Häggqvist | Finland | 11.42 |
5. | Astrid Glenner-Frandsen | Danmark | 11.62 |
6. | Klara Loessel | Danmark | 11.62 |
7. | Vilde Humstad Aasmo | Norge | 11.64 |
200 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Henriette Jæger | Norge | 22.58 | |
Aino Pulkkinen | Finland | 23.37 | |
Milja Thureson | Finland | 23.98 | |
4. | Mathilde U. Kramer | Danmark | 24.13 |
5. | Eir Chang Hlésdóttir | Island | 24.46 |
6. | Viktoria Bindslev | Danmark | 24.62 |
7. | Emma Tainio | Finland | 24.81 |
Henriette Jæger vant A-finalen soleklart med en antatt vinnertid på ca. 22.7, men tidtagningen fungerte ikke, og siden det ble løpt A-finale og B-finale med beste tid gjeldende, måtte de løpe A-finalen på nytt helt til slutt i stevnet. Av seks løpere i den opprinnelige A-finalen, møtte bare tre opp i omløpet, og bare to fullførte. Jæger vant omløpet på 22.58, ny norsk rekord. Thureson, som vant B-finalen, ble nr. tre totalt.
400 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Lakeri Ertzgaard | Norge | 52.77 | |
Lisa Lilja | Sverige | 53.11 | |
Mette Baas | Finland | 53.20 | |
4. | Milja Thureson | Finland | 53.65 |
5. | Jonna Claesson | Sverige | 53.97 |
6. | Laura van der Veen | Norge | 54.09 |
7. | Ella Räsänen | Finland | 54.69 |
8. | Linn Oppegaard | Norge | 54.73 |
9. | Moa Hjelmer | Sverige | 54.77 |
10. | Josephine Risberg Thoor | Sverige | 54.87 |
800 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Malin Ingeborg Nyfors | Norge | 2:05.20 | |
Aníta Hinriksdóttir | Island | 2:05.42 | |
Pernille Karlsen Antonsen | Norge | 2:05.43 | |
4. | Lovisa Lindh | Sverige | 2:07.64 |
5. | Solveig Hernandez Vråle | Norge | 2:08.57 |
6. | Amanda Grefstad Frøynes | Norge | 2:12.13 |
7. | Majken Lützen | Danmark | 2:12.55 |
1500 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Aníta Hinriksdóttir | Island | 4:19.14 | |
Ingeborg Østgård | Norge | 4:19.74 | |
Kristine Lande Dommersnes | Norge | 4:20.70 | |
4. | Selma Løchen Engdahl | Norge | 4:21.68 |
5. | Emilia Lillemo | Sverige | 4:21.74 |
6. | Ina Halle Haugen | Norge | 4:26.89 |
5000 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Nina Chydenius | Finland | 16:00.99 | |
Malin Edland | Norge | 16:01.88 | |
Live Solheimdal | Norge | 16:04.23 | |
4. | Helene Svane | Danmark | 16:07.52 |
5. | Hanne Mjøen Maridal | Norge | 16:12.48 |
6. | Annie Saugstrup | Danmark | 16:35.41 |
7. | Mari Roligheten Ruud | Norge | 17:15.13 |
8. | Marie-Louise Jørgensen | Danmark | 17:24.16 |
9. | Kristin Waaktaar Opland | Norge | 17:35.11 |
100 meter hekk[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Lovise Skarbøvik Andresen | Norge | 13.26 | |
Martine Hjørnevik | Norge | 13.46 | |
Ida Beiter Bomme | Danmark | 13.63 | |
4. | Mathilde Heltbech | Danmark | 13.76 |
5. | Sonja Stång | Finland | 13.78 |
6. | Annika Haldbo | Danmark | 13.97 |
7. | Alva von Gerber | Sverige | 14.05 |
400 meter hekk[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Amalie Iuel | Norge | 55.78 | |
Kristiina Halonen | Finland | 55.99 | |
Hilla Uusimäki | Finland | 56.28 | |
4. | Moa Granat | Sverige | 56.30 |
5. | Aada Aho | Finland | 56.96 |
6. | Martha Danneskjold Rasmussen | Danmark | 58.98 |
7. | Hanna Karlsson | Sverige | 59.06 |
8. | Marlén Aakre | Norge | 59.12 |
3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Ilona Mononen | Finland | 9:41.29 | |
Linn Söderholm | Sverige | 9:46.65 | |
Juliane Hvid | Danmark | 9:50.42 | |
4. | Julia Samuelsson | Sverige | 9:55.12 |
5. | Thea Charlotte Knutsen | Norge | 10:18.66 |
6. | Andrea Modin Engesæth | Norge | 10:23.33 |
7. | Anna Mark Helwigh | Danmark | 10:24.04 |
8. | Synne Marie Engebretsen | Norge | 10:30.07 |
4x100 meter stafett[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
Vilde Humstad Aasmo Ingvild Meinseth Marte Pettersen Maren Bakke Amundsen |
Norge | 45.29 | |
- | Danmark | DNF | |
- | Finland | DNF |
Norge var eneste lag som kom til mål, etter at både Finland og Danmark misset i vekslingene.
4x400 meter stafett[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
Jonna Claesson Moa Granat Josephine Risberg Thoor Moa Hjelmer |
Sverige | 3:33.66 | |
Anna Krab Scheibelein Zarah Buchwald Anne Sofie Kirkegaard Anna Øbakke Lange |
Danmark | 3:39.92 | |
Laura van der Veen Linn Oppegaard Solveig Hernandez Vråle Marlen Aakre |
Norge | 3:40.84 |
Lengdehopp[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Maja Åskag | Sverige | 6.55 | |
Tilde Johansson | Sverige | 6.45 | |
Kaiza Karlén | Sverige | 6.33 | |
4. | Ayla Hallberg Hossain | Sverige | 6.30 |
5. | Ida Beiter Bomme | Danmark | 6.25 |
6. | Birna Kristín Kristjánsdóttir | Island | 6.23 |
7. | Anne-Mari Lehtiö | Finland | 6.17 |
8. | Ida Boe Rasmussen | Danmark | 6.09 |
Høydehopp[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
Maja Nilsson | Sverige | 1,91 | |
Birta María Haraldsdóttir | Island | 1,87 | |
Ellen Ekholm | Sverige | 1,84 | |
4. | Engla Nilsson | Sverige | 1,84 |
5. | Louise Ekman | Sverige | 1,80 |
6. | Venla Pulkkanen | Finland | 1,80 |
7. | Katrine Fjerbæk Olsen | Danmark | 1,80 |
8. | Helga Þóra Sigurjónsdóttir | Island | 1,76 |
Tresteg[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Maja Åskag | Sverige | 13.68 | |
Emelie Nyman Wänseth | Sverige | 13.19 | |
Fatima Koné | Sverige | 13.03 | |
4. | Rebecka Abrahamsson | Sverige | 12.97 |
5. | Jessica Kähärä | Finland | 12.95 |
6. | Elina Kostiainen | Finland | 12.66 |
7. | Malin Otterling Marmbrandt | Sverige | 12.64 |
8. | Saana Peura | Finland | 12.44 |
Stavsprang[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
Elina Lampela | Finland | 4,31 | |
Kitty Friele Faye | Norge | 4,20 | |
Filippa Miller | Sverige | 4,05 | |
4. | Saga Andersson | Finland | 4,05 |
5. | Gabriella Jönsson | Sverige | 3,90 |
6. | Caroline Bonde Holm | Danmark | 3,75 |
7. | Birgitte Kjuus | Norge | 3,60 |
7. | Annabelle Viple | Danmark | 3,60 |
Kulestøt[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Sara Lennman | Sverige | 18.39 | |
Erna Sóley Gunnarsdóttir | Island | 17.20 | |
Senja Mäkitörmä | Finland | 16.89 | |
4. | Emilia Kangas | Finland | 16.84 |
5. | Eveliina Rouvali | Finland | 16.54 |
6. | Emilia Malmehed | Sverige | 14.99 |
7. | Victoria Wickman | Sverige | 14.69 |
8. | Linn Gabrielli Gustafsson | Sverige | 14.03 |
Diskos[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Vanessa Kamga | Sverige | 58.90 | |
Annesofie Hartmann Nielsen | Danmark | 55.41 | |
Salla Sipponen | Finland | 53.57 | |
4. | Lisa Brix Pedersen | Danmark | 52.81 |
5. | Jennifer Rudberg | Sverige | 50.54 |
6. | Emma Ljungberg | Sverige | 50.53 |
7. | Daniella Persson | Sverige | 49.78 |
8. | Helena Leveelahti | Finland | 49.31 |
Spydkast[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Sigrid Borge | Norge | 60.94 | |
Marie-Therese Obst | Norge | 60.61 | |
Jatta-Mari Jääskeläinen | Finland | 53.87 | |
4. | Emilia Karell | Finland | 53.41 |
5. | Matilda Elfgaard | Sverige | 52.53 |
6. | Beatrice Lantz | Sverige | 52.30 |
7. | Sanne Erkkola | Finland | 51.91 |
8. | Amanda Olsson | Sverige | 48.01 |
Sleggekast[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Katrine Koch Jacobsen | Danmark | 72.57 | |
Grete Ahlberg | Sverige | 68.17 | |
Rebecka Hallerth | Sverige | 66.23 | |
4. | Thea Löfman | Sverige | 65.82 |
5. | Sara Forssell | Sverige | 65.82 |
6. | Kiira Väänänen | Finland | 63.16 |
7. | Kajsa Wennberg Muhar | Sverige | 62.31 |
8. | Patricia Kamga | Sverige | 59.70 |
Resultater, menn[rediger | rediger kilde]
100 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Isak Hughes | Sverige | 10.20 | |
Jean-Christian Zirignon | Sverige | 10.30 | |
Riku Illukka | Finland | 10.31 | |
4. | Frederik Schou-Nielsen | Danmark | 10.40 |
5. | Kolbeinn Höður Gunnarsson | Island | 10.45 |
6. | William Thor | Sverige | 10.49 |
7. | Kojo Musah | Danmark | 10.54 |
8. | Valtteri Louko | Finland | 10.54 |
200 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Henrik Larsson | Sverige | 20.49 | |
Erik Erlandsson | Sverige | 20.62 | |
Simon Hansen | Danmark | 20.80 | |
4. | Linus Pihl | Sverige | 20.92 |
5. | William Trulsson | Sverige | 21.00 |
6. | Niilo Mustalahti | Finland | 21.12 |
7. | Jónas Gunnleivsson Isaksen | Danmark | 21.14 |
8. | Zion Eriksson | Sverige | 21.16 |
9. | Oskari Lehtonen | Finland | 21.18 |
10. | Mathias Hove Johansen | Norge | 21.23 |
400 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Andreas Grimerud | Norge | 45.90 | |
Kasper Kadestål | Sverige | 46.54 | |
Marcus Tornée | Sverige | 47.44 | |
4. | Benjamin Lobo | Danmark | 47.68 |
5. | Fredrik Gullachsen | Norge | 47.89 |
6. | Nick Ekelund-Arenander | Sverige | 48.06 |
7. | Benjamin Stendahl | Finland | 48.11 |
8. | Emil Johansson | Sverige | 48.15 |
9. | Leon Samuel Douglas Mjaaland | Norge | 48.54 |
10. | Luis Felipe Maillet | Danmark | 49.47 |
800 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Laust Kaastrup Kjær | Danmark | 1:48.81 | |
Joonas Rinne | Finland | 1:48.92 | |
Alexander Lundskog | Sverige | 1:49.95 | |
4. | Ville Lampinen | Finland | 1:50.11 |
5. | Kjetil Brenno Gagnås | Norge | 1:50.24 |
6. | Benjamin Åberg | Sverige | 1:51.44 |
7. | Rasmus Jæger | Danmark | 1:51.76 |
8. | Andreas Holst Lange | Danmark | 1:52.39 |
1500 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Sigurd Tveit | Norge | 3:44.54 | |
Christoffer Frost-Jensen Johansen | Danmark | 3:44.99 | |
Jonathan Grahn | Sverige | 3:45.04 | |
4. | Ferdinand Kvan Edman | Norge | 3:45.61 |
5. | Esten Hansen-Møllerud Hauen | Norge | 3:46.06 |
6. | Jeppe Risvig | Danmark | 3:47.46 |
7. | Andreas Lindgreen | Danmark | 3:47.83 |
8. | Arvid Öhrn | Sverige | 3:49.30 |
5000 meter[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Mikkel Dahl-Jessen | Danmark | 14:00.28 | |
Arvid Öhrn | Sverige | 14:04.92 | |
Vegard Warnes | Norge | 14:09.67 | |
4. | Vebjørn Hovdejord | Norge | 14:24.09 |
- | Sharmarke Ahmed | Sverige | DNF |
- | Axel Djurberg | Sverige | DNF |
110 meter hekk[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Max Hrelja | Sverige | 13.84 | |
Vladimir Vukicevic | Norge | 13.97 | |
Anton Levin | Sverige | 14.32 | |
4. | Sidrak Afework | Sverige | 14.46 |
5. | Edvin Assarsson | Sverige | 14.52 |
6. | Sebastian Sund Frandsen | Danmark | 14.83 |
7. | Andreas Christoffersen | Danmark | 15.33 |
400 meter hekk[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Karl Wållgren | Sverige | 50.70 | |
Tuomas Lehtonen | Finland | 51.84 | |
Jaakko Linnus | Finland | 51.99 | |
4. | Jere Haapalainen | Finland | 52.22 |
5. | Andreas Haara Bakketun | Norge | 52.35 |
6. | Anton Bertilsson | Sverige | 53.26 |
7. | Joel Frederik Von de Ahe | Danmark | 53.41 |
8. | Samuel Wiik | Sverige | 54.48 |
3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
Leo Magnusson | Sverige | 8:41.41 | |
Axel Djurberg | Sverige | 8:44.86 | |
Vebjørn Hovdejord | Norge | 8:50.55 | |
4. | Miguel Palm | Sverige | 8:55.27 |
5. | Jakob Dybdal Abrahamsen | Danmark | 9:04.89 |
6. | Olof Silvander | Sverige | 9:11.31 |
7. | Didrik Røssum Jensen | Norge | 9:14.66 |
8. | Nils Bredin | Sverige | 9:24.25 |
4x100 meter stafett[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
Jean-Christian Zirignon Zion Eriksson Linus Pihl Desmond Rogo |
Sverige 1 | 39.40 | |
Valtteri Louko Riku Illukka Oskari Lehtonen Niilo Mustalahti |
Finland | 39.64 | |
Steffen Udengaard Knudsen Emil Frænde Jakob Hvorup Emil Mader Kjær |
Danmark | 40.04 | |
4. | Edem Agbo Jonas Berggård Skåden Mathias Hove Johansen Patrick Bifuko |
Norge | 40.46 |
5. | Sverige 2 | DNF |
4x400 meter stafett[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
Emil Johansson Marcus Tornée Nick Ekelund-Arenander Karl Wållgren |
Sverige | 3:09.20 | |
Fredrik Gullachsen Andreas Grimerud Leon Samuel Douglas Mjaaland Andreas Haara Bakketun |
Norge | 3:11.04 | |
Finland | 3:11.35 | ||
4. | Danmark | 3:19.05 |
Lengdehopp[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Daníel Ingi Egilsson | Island | 8.21 | |
Henrik Flåtnes | Norge | 8.02 | |
Kasperi Vehmaa | Finland | 7.82 | |
4. | Joakim Hellbratt | Sverige | 7.80 |
5. | Marius Bull Hjeltnes | Norge | 7.63 |
6. | Lance Christian Aabo | Danmark | 7.41 |
7. | Elias Kapell | Sverige | 7.36 |
8. | Patrick Wolf | Danmark | 7.30 |
Daníel Ingi Egilsson satte ny islandsk rekord to ganger.
Høydehopp[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
Fabian Delryd | Sverige | 2,22 | |
Melwin Lycke Holm | Sverige | 2,15 | |
Marius Hytholm Alex Petersen | Danmark | 2,04 | |
4. | Mads Moos Larsen | Danmark | 1,98 |
4. | Erlend Bolstad Raa | Norge | 1,98 |
Tresteg[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Tuomas Kaukolahti | Finland | 16.19 | |
Gabriel Wallmark | Sverige | 16.03 | |
Aaro Davidila | Finland | 16.03 | |
4. | Topias Koukkula | Finland | 15.68 |
5. | Aapo Karvinen | Finland | 15.54 |
6. | Lukas Edqvist | Sverige | 15.47 |
7. | Erik Ehrlin | Sverige | 15.26 |
8. | Tórur Mortensen | Danmark | 15.15 |
Stavsprang[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
Robin Jacobsson | Sverige | 5,24 | |
William Asker | Sverige | 5,24 | |
Aske Valdemar Petersen | Danmark | 5,13 | |
4. | Tommi Holttinen | Finland | 5,13 |
5. | Axel Rogö | Sverige | 4,86 |
6. | Nikolaj Graves | Danmark | 4,50 |
7. | Nikolaj Grønbech | Danmark | 4,50 |
Kulestøt[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Marcus Thomsen | Norge | 20.82 | |
Wictor Petersson | Sverige | 20.04 | |
Jesper Arbinge | Sverige | 19.72 | |
4. | Viktor Gardenkrans | Sverige | 18.66 |
5. | Jesper Ahlin | Sverige | 17.65 |
6. | Leo Zikovic | Sverige | 17.36 |
7. | Henrik From Vesterlid | Norge | 17.22 |
8. | Kenneth Mertz | Danmark | 16.38 |
Diskos[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Guðni Valur Guðnason | Island | 60.71 | |
Ola Stunes Isene | Norge | 60.07 | |
Simon Pettersson | Sverige | 58.91 | |
4. | Emil Mikkelsen | Danmark | 53.17 |
5. | Jesper Ahlin | Sverige | 52.89 |
6. | Juho Suominen | Finland | 50.85 |
7. | Andreas Riber Thordahl | Danmark | 50.82 |
8. | Oskar Antonsson | Sverige | 50.64 |
Spydkast[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Teemu Narvi | Finland | 82.37 | |
Sindri Hrafn Guðmundsson | Island | 78.82 | |
Arthur Wiborg Petersen | Danmark | 78.43 | |
4. | Topias Laine | Finland | 76.17 |
5. | Kasper Sagen | Norge | 76.12 |
6. | Dagbjartur Daði Jónsson | Island | 76.05 |
7. | Jakob Rahm | Sverige | 72.70 |
8. | Jacob Binou Nielsen | Danmark | 68.40 |
Sleggekast[rediger | rediger kilde]
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Thomas Mardal | Norge | 76.02 | |
Ragnar Carlsson | Sverige | 74.79 | |
Aaron Kangas | Finland | 72.01 | |
4. | Hilmar Örn Jónsson | Island | 71.50 |
5. | Tuomas Seppänen | Finland | 71.35 |
6. | Roope Auvinen | Finland | 71.04 |
7. | Max Lampinen | Finland | 69.85 |
8. | Marco Kammer | Finland | 68.69 |
Kilder[rediger | rediger kilde]
Autoritetsdata